CZK /EUR
Vzdělávací webináře I Vitality klub I Registrace I Přihlášení  CZK /EURLecitin, enzymy a játra


22. února 2024

Ať děláte, co děláte, nemůžete shodit nebo příliš zapomínáte? Možná Vám chybí lecitin a enzymy! 

Lecitin urychluje přeměnu tuků v energii. Zvýšená hladina estrogenu u žen způsobuje “tvrdošíjnost” tukových buněk ukládat se na stejná místa (boky, hýždě, stehna). A tuto hladinu snižuje právě lecitin!!! Lecitin je přírodní látka patřící do skupiny složených tuků. Výjimečný je obsahem cholinu a inositolu, které jsou zařazeny do rozšířeného komplexu vitamínů skupiny B. Tvoří 73% objemu tuků v játrech, brání tukové degeneraci, cirhóze a nádorům jater. Pomáhá játrům s jejich funkcemi i detoxikací. Je také hlavní složkou žluče, dostatek lecitinu zabraňuje tvorbě žlučových kamenů.

Má vliv i na zmenšování tukových částí v krevním oběhu, udržuje naši krev čistou, tedy je dobrou prevencí proti arteroskleróze a díky obsahu esenciálních mastných kyselin snižuje hladinu cholesterolu v krvi. Pomáhá při transportu tuků v těle i při rozpouštění nezdravých tukových a cholesterolových usazenin.

Lecitin vyživuje náš mozek - podílí se na mentálních a nervových procesech. Zvláště u starších lidí je potřeba dbát na jeho dostatečný přísun, zvyšuje koncentraci, pozornost i paměť.

Najdeme ho v játrech a vejcích, sojových bobech, arašídech, pšeničných klíčcích, zelí, kapustě, květáku a potravinových doplňcích.

Ať už se rozhodnete pro jakoukoliv variantu, dbejte na tu nejvyšší bio kvalitu bez genetických modifikací. Náš Lecithin Vitality je přesně takový.

Co jsou trávicí enzymy a k čemu slouží?

Přirozeně se vyskytující trávicí enzymy jsou bílkoviny, které vaše tělo vytváří za účelem rozkladu potravy a podpory trávení. Trávení je proces využívání živin obsažených v potravě, které dodávají tělu energii, pomáhají mu růst a vykonávají životně důležité funkce. Když sníte oběd nebo svačinu, trávení začíná v ústech. Naše sliny začnou okamžitě rozkládat potravu do formy, kterou může tělo vstřebat. V procesu trávení existuje mnoho různých bodů, kde se enzymy uvolňují a aktivují. Žaludek, tenké střevo a slinivka břišní vytvářejí trávicí enzymy. Slinivka břišní je skutečně enzymovou "elektrárnou" trávení. Produkuje nejdůležitější trávicí enzymy, tedy ty, které štěpí sacharidy, bílkoviny a tuky.

Druhy trávicích enzymů

Existuje mnoho trávicích enzymů. Mezi hlavní trávicí enzymy produkované ve slinivce patří:

  • Amyláza (štěpí složité sacharidy).
  • Lipáza (štěpí tuky)
  • Proteáza (rozkládá bílkoviny)

Některé další běžné enzymy se tvoří v tenkém střevě, včetně:

  • laktáza (štěpí laktózu).
  • sacharáza (štěpí sacharózu)

Co je to nedostatečnost trávicích enzymů?

Někteří lidé nemají dostatek trávicích enzymů nebo jejich tělo neuvolňuje enzymy tak, jak by mělo. To znamená, že nemohou rozkládat určité potraviny a vstřebávat živiny.  Mezi několik typů nedostatečnosti trávicích enzymů patří:

  • Vrozený nedostatek sacharázy a isomaltázy, což způsobuje potíže s trávením některých cukrů.
  • Exokrinní pankreatická nedostatečnost, ke které dochází, když slinivka břišní neprodukuje dostatek enzymů potřebných k trávení sacharidů, bílkovin a tuků.
  • Intolerance laktózy, k níž dochází, když tělo neprodukuje dostatek laktázy. Pak je problém s trávením cukru, který se přirozeně nachází v mléce a mléčných výrobcích.

Příznaky nedostatečnosti trávicích enzymů

Nedostatečnost trávicích enzymů může vést k podvýživě nebo podráždění trávicího traktu. Mezi nejčastější příznaky patří:

Bolest břicha nebo křeče

Nadýmání

Průjem

Plynatost

Nevysvětlitelný úbytek hmotnosti

Trávicí enzymy vs. probiotika: Jaký je mezi nimi rozdíl?

Někdy si lidé pletou enzymy a probiotika. Obojí ovlivňuje trávení, ale velmi odlišným způsobem. Probiotika jsou živé organismy, které tvoří dobré bakterie ve střevech. Pomáhají udržovat váš trávicí trakt zdravý, takže podporují práci enzymů. Na rozdíl od enzymů nemají probiotika schopnost rozkládat nebo trávit složky potravy. Bez dobrých střevních bakterií se mohou objevit příznaky podobné příznakům nedostatečnosti enzymů, jako je nadýmání nebo plynatost, v důsledku abnormálního přemnožení škodlivých bakterií nebo nerovnováhy ve střevech.

Enzymy jsou přítomné v živých potravinách. Na trhu se také vyskytují doplňky stravy s enzymy. Mezi takové patří i Enzymy Vitality, najdete ho v našem e-shopu pouze po přihlášení do svého členského účtu. 

zpět na seznam
Na stránkách používáme soubory cookies. Ty nezbytné jsou nutné pro provoz stránek, statistické sbírají anonymní data pro analyzýzu návštěvnosti a marketingové umožní například následné hodnocení nákupu, případně zobrazení relevantní reklamy.

Veškerá data se sbírají a používají anonymně a není možné je spojit s konkrétní osobou.

Nastavení Odmítnout vše Přijmout vše

zavřít
Uložit nastavení
Odmítnout vše
Přijmout vše